„Zrobił niemożliwe”: Chłopiec urodził się z zaledwie 2% jego funkcji mózgu

Lekarze nie dawali mu żadnych szans

Wiadomość, że nienarodzone dziecko jest niezdolne do życia, jest zawsze straszna dla rodziców, a niewielu rodziców jest w stanie sobie z tym poradzić bez reperkusji psychologicznych.

Jednak werdykty lekarzy nie zawsze mogą być słuszne. Zmiana wyobrażeń o możliwościach człowieka była możliwa dzięki niezachwianej wierze rodziców w cud i nadziei na lepsze życie ich syna Noego.

Shelly i Rob Wall urodzili chłopca w 2012 roku, który miał głowę wypełnioną płynem i mały lub żaden mózg. Według badań przeprowadzonych w czasie ciąży u dziecka stwierdzono również rozszczep kręgosłupa.

Problematyczna ciąża była pięciokrotnie oferowana przez lekarzy przyszłej mamie. Ale Shelley i Rob byli starsi i wychowali już dwójkę zdrowych dzieci, więc postanowili zostawić wszystko tak, jak było.

Jednak lekarze zapewniali ich, że noworodek nie będzie żył długo z powodu ciężkiej patologii, więc kupili małą trumnę.

Dodatkowo, jeśli przeżyje, będzie całkowicie niepełnosprawny – nie będzie mógł widzieć, słyszeć ani mówić. Dolna część ciała Noego była całkowicie sparaliżowana od urodzenia. Natychmiast przeszedł operację.

Chirurdzy zaszyli dziurę w plecach i wypompowali nadmiar płynu, który blokował mózg przez przetaczanie podczas pięciogodzinnej procedury.

Dziecko przeżyło, ale było głuche i ślepe i nie mogło samodzielnie jeść. Następnie australijscy specjaliści zabrali się do pracy. Aby uratować najmłodszego syna, cała rodzina przeniosła się na inny kontynent.

Zaproponowali konsultację z chętnymi neurofizjologami. Rezultaty ich programu fizjoterapii i treningu poznawczego są widoczne.

Wysokiej jakości opieka nie poszła na marne po wielogodzinnych szkoleniach specjalistów i niezrównanym poświęceniu rodziców.

Stało się coś nieoczekiwanego: mózg dziecka zaczął się rozwijać, a układ nerwowy stopniowo zaczął się poprawiać. Również lekarze uznali to za cud.

Noah odzyskał już 80% swojego mózgu, zanim skończył sześć lat. Nowe technologie medyczne i opieka rodzicielska umożliwiły stymulację ogólnego rozwoju dziecka.

Wygląda też na szczęśliwe dziecko, kiedy potrafi samodzielnie czytać i liczyć do dziesięciu. Nadal jednak nie jest w stanie samodzielnie się poruszać.

Choć rodzice są pewni, że wszyscy dadzą radę wykonać to zadanie, zajmie to tylko trochę więcej czasu.

Noah już siedzi i swobodnie rozmawia z innymi ludźmi i marzy o tym, by pewnego dnia móc swobodnie się poruszać. Jest gotów włożyć wiele wysiłku, aby to osiągnąć.

Like this post? Please share to your friends:

Videos from internet