„Żywy od 1505 roku”: w wodach Atlantyku znaleziono starego rekina

Najstarszy żyjący kręgowiec na świecie

Naukowcy z północnego Atlantyku odkryli 512-letniego starożytnego rekina. Możliwe, że ten rekin jest najstarszym żyjącym kręgowcem na świecie.

Rekiny grenlandzkie to średnio dziwnie wyglądające zwierzęta. Mają małą głowę z krótkim, zaokrąglonym pyskiem i długim, grubym szarym ciałem.

Gatunek ten często cierpi na pasożyty podobne do robaków, które przyczepiają się do ich upiornych oczu i wiecznie otwartych ust.

Julius Nilsson i jego zespół biologów morskich badali 18-metrowego rekina grenlandzkiego. Według szacunków rekin ma od 242 do 512 lat.

Z drugiej strony rekiny grenlandzkie żyją setki lat i spędzają większość swojego życia na pływaniu w poszukiwaniu partnera.

Jednak ostatnie badania wskazują, że ten gatunek rekina może żyć jeszcze dłużej.

Naukowcy badają geny długowieczności rekinów grenlandzkich, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak różne gatunki, w tym ludzie, określają oczekiwaną długość życia.

Być może zastanawiasz się: „Jak ten rekin się tak zestarzał?” Od Kanady po Norwegię głębokie wody Oceanu Atlantyckiego są domem dla rekinów grenlandzkich.

Wydłużony metabolizm i zimna woda, w której żyją te rekiny, są przyczyną ich długiego życia.

Metodę określania wieku zwierzęcia ustalono w zeszłym roku. Analizując soczewkę i rogówkę oka, które ich zdaniem są powiązane z wiekiem, naukowcy odkryli metodę przewidywania wieku.

Rekiny grenlandzkie, znane również jako rekiny szare, rosną w tempie jednego centymetra rocznie, więc naukowcy mogą zmierzyć ich rozmiar, aby zobaczyć, ile mają lat.

W zależności od wielkości rekina, ten, o którym mowa, ma 18 stóp długości i waży ponad tonę.

Przy szacowanym wieku 512 lat, stworzenie jest starsze niż Szekspir, jak sugerują naukowcy, i mogło urodzić się już w 1505 roku.

Z tego powodu rekin jest wyjątkowy, a te zwierzęta morskie są uważane za jedne z najstarszych znanych.

Like this post? Please share to your friends:

Videos from internet

Related articles: