Kobieta sama zbudowała dom o powierzchni 18 m².

Ten malutki domek ze szmaragdowym dachem wyrósł w odległym miejscu na samym skraju fińskiej wioski Sauvo, w której mieszka nie więcej niż trzy tysiące mieszkańców. Pomimo tego, że dom położony jest na obrzeżach, okolica nie jest uważana za odległą – do sąsiedniego miasta Turku można dojechać w pół godziny. Mieszka tu nasza główna bohaterka, Tia, 30-letnia dziewczyna i jej pies Taika.

Tia podjęła decyzję o przeprowadzce świadomie i niezależnie. Dziewczyna nie miała dość pieniędzy, aby mieszkać w Helsinkach. Jej rodzice są rolnikami, którzy tu mieszkają. Tia zaczęła samodzielnie mieszkać we własnym domu.

Mój ojciec pomógł obliczyć projekt i zbudować prywatny dom o powierzchni zaledwie 18 metrów kwadratowych z poddaszem o powierzchni 5 metrów kwadratowych. M. Budżet budowy był niezwykle ograniczony: Tia kupowała najtańsze materiały budowlane, resztki z partii i niepłynne jednostki.

Zielony dach został jej sprzedany z dobrym rabatem ze względu na brak popytu na ten kolor. Deski leżały w stodole mojego ojca; sąsiedzi oddali drzwi wejściowe.

Tia od 2021 roku mieszka w miniaturowym, niemal bajkowym domku ze swoim trzyletnim psem, adoptowanym ze schroniska.

Dom został zbudowany bez fundamentów, a jedynie postawiony na platformie, która w razie potrzeby umożliwi jego transport w dowolne miejsce.

Budowa trwała 6 miesięcy, większość prac wykonał ojciec, ale sama dziewczyna nie pozostawała w tyle i brała czynny udział.

Dla Tii życie na wsi nie stanowi większego wyzwania. Jest przedszkolanką, do pracy dojeżdża rowerem.

„Okazuje się, że budowa domu nie jest taka trudna” – mówi Tia, ale żałuje, że nie można było przeznaczyć miejsca na wannę, jest za mało miejsca.

Na pierwszym piętrze znajduje się kuchnia, salon, toaleta. Tia uwielbia dekorować swoje wnętrza i robi to cały czas. Ma minibibliotekę i odtwarzacz winylowy.

Kuchnia ozdobiona jest tkaniną, przesuwane drzwi oddzielają toaletę od kuchni.

Aby znaleźć pomysły na swój projekt, Tia przeszukała minidomy na całym świecie i niektóre z pomysłów wcieliły się w życie w jej domu.

Poddasze w całości zajęte jest przez sypialnię z łóżkiem, jest tu także miejsce dla psa. Głównym ogrzewaniem jest ogrzewanie podłogowe, piec jest potrzebny jako zapasowe źródło ciepła w przypadku ekstremalnie niskich temperatur.

W planach dziewczyny na przyszłość jest zainstalowanie wanny, ale na razie musi się bez niej obyć.

Budżetowy dom Tii stał się sławny w całej Finlandii. Wiele osób już o nim wie.

Like this post? Please share to your friends:

Videos from internet

Related articles: