„To nawet straszne patrzeć na te zdjęcia! 😱 Siedząc 650 stóp nad ziemią, robotnicy budowlani delektują się lunchem i odpoczywają na belce!” 😮

Z niesamowitych zdjęć z lat 30. ubiegłego wieku, ukazujących budowę Rockefeller Center w Nowym Jorku, widoczne są grupy robotników budowlanych na wysokości setek stóp nad ziemią, stojących na stalowej belce. Uderzające zdjęcia przedstawiają pracowników w różnych pozach, w tym podczas spożywania luźnego lunchu, świętowania z uniesionymi kapeluszami, a nawet podczas relaksu i drzemki.

Lokalizacja znajduje się na 69. piętrze obecnego budynku GE, 200 metrów nad poziomem morza. Tajemnica wokół fotografa dodaje tajemniczości. Pierwszą osobą, która została przypisana jako autor, był Charles Clyde Ebbets; jednakże, ta informacja została później zakwestionowana. Nazwa fotografa, który uchwycił te śmiałe obrazy, pozostaje nieznana.

Kwestionowana była również autentyczność sceny. Niektórzy uważają, że ponieważ robotnicy byli odważni podczas Wielkiego Kryzysu, ryzykowali wysokością bez środków bezpieczeństwa. Przeważająca liczba dowodów wskazuje jednak, że rodzina Rockefellerów zainscenizowała zdjęcia w ramach kampanii marketingowej mającej przyciągnąć najemców do niedawno wybudowanego kompleksu. Robotnicy prawdopodobnie zgodzili się wziąć udział za opłatą, ponieważ mieli niewiele opcji pracy podczas Wielkiego Kryzysu. Dodatkowe pomysły sugerują, że zdjęcia mogły być cyfrowo przerobione.

Niektórzy eksperci sądzą, że aby sprawić wrażenie, że robotnicy są tak wysoko, mogli zrobić indywidualne zdjęcia z nich na niższym poziomie, a następnie nałożyć te zdjęcia na obraz tła belki. Mimo braku dowodów potwierdzających tę tezę, inna teoria proponuje, że robotnicy mogli być profesjonalnymi akrobatami specjalnie zatrudnionymi do zdjęć reklamowych. Bez względu na techniki, te uderzające obrazy ukazują imponujący zakres projektu Rockefeller Center i dają wgląd w miniony okres budowy. Wydaje się, że obojętność pracowników na tak niebezpiecznej wysokości wciąż zadziwia i intryguje widzów.


Like this post? Please share to your friends:

Videos from internet

Related articles: