„Od gwiazdy srebrnego ekranu do tragicznych historii miłosnych: Wzlot i upadek Michelle Mercier”

Aktorka Michelle Mercier wylosowała szczęśliwy los, pomyślnie przechodząc casting do historyczno-romantycznego filmu z 1964 roku „Angelika – Markiza Aniołów”. Reżyser Bernard Borderie, który ekranizował pierwszą książkę z serii powieści Anny i Serge’a Golona, zwrócił uwagę na mało znaną francuską aktorkę dopiero po tym, jak Brigitte Bardot odrzuciła rolę, a Catherine Deneuve, Jane Fonda i Marina Vlady nie przeszły castingu.

Rola uwodzicielki złodziei i królów natychmiast uczyniła 25-letnią piękność, której prawdziwe imię brzmiało Jocelyne Yvonne Rene, supergwiazdą światowego kina. Mężczyźni oszaleli na punkcie Angeliki nie tylko w Europie i Ameryce, ale także w Związku Radzieckim. Dzięki jasnej zmysłowości i seksualności Mercier, która świetnie zagrała piękną Angelikę, w modę wszedł specjalny styl stanika, ledwo zakrywający wdzięki aktorki.

W przeciwieństwie do jej udanej kariery filmowej, życie rodzinne Mercier nie ułożyło się. W 1961 roku wyszła za asystenta reżysera Andre Smagge, który okazał się pijakiem, alkoholikiem i neurotykiem, zupełnie niezdolnym do kontrolowania swoich działań. Sława jego żony, która zagrała Angelikę, irytowała Andre i kontrastowała z jego niepowodzeniami. Zaczął pić jeszcze mocniej, a nawet podniósł rękę na Michelle.

W końcu lekarze uznali Andre Smagge za osobę niepoczytalną. To stało się pułapką dla aktorki: na podstawie raportu psychiatrycznego Michelle nie mogła rozwieść się z mężem. Ostateczny punkt w tym trudnym i skandalicznym małżeństwie został postawiony dopiero w 1967 roku. Aby stać się wolną, Mercier musiała zapłacić swojemu alkoholikowi mężowi ogromną kwotę odszkodowania za tamte czasy.

Jednak nie pozostała wolna na długo. Michelle, jak Angelika, mogła wybrać każdego – każdy przedstawiciel płci męskiej był gotów rzucić się jej do stóp. Po otrzymaniu oficjalnego rozwodu, gwiazda aktorka rozpoczęła burzliwy romans z kierowcą wyścigowym Claude Burilo. Pobrali się w 1970 roku, ale ten związek również stał się dla aktorki kompletnym utrapieniem. Po 12 latach małżeństwa mąż po prostu uciekł od Mercier, zabierając wszystkie zgromadzone przez nią pieniądze i rodzinne klejnoty.

Po zdradzie drugiego męża Michelle wpadła w długą depresję. Sytuację pogarszał fakt, że mimo ogromnej liczby ról zagranych przez Mercier, wszyscy postrzegali ją wyłącznie jako Angelikę. Gwiazda starała się z całych sił przestać być zakładniczką jednej roli: grała prostytutki, arystokratki, morderczynie… Jednak nawet pięćdziesiąt różnorodnych ról nie pomogło jej pozbyć się wizerunku rudowłosej uwodzicielki.

Zdesperowana, Michelle Mercier przeprowadziła się do USA. Przerwała karierę filmową na 13 lat i wróciła na plan zdjęciowy dopiero w 1999 roku z powodu problemów finansowych. Podczas gdy nie kręciła filmów, media szeroko relacjonowały burzliwe romanse gwiazdy, której uroda nieubłaganie blakła – z znanymi aktorami, wpływowymi politykami, a nawet z włoskim księciem. Jednak żadna z tych historii miłosnych nie zakończyła się nowym małżeństwem.

Like this post? Please share to your friends:

Videos from internet

Related articles: