Jej dziedzictwo będzie żyło wiecznie. Fakty o Tinie Turner, które dowodzą, że jest prawdziwą królową

Świat muzyki był wstrząśnięty odejściem w wieku 83 lat Tiny Turner, królowej rock’n’rolla. Pomimo jej odejścia, niezwykła muzyczna spuścizna, którą pozostawiła, przetrwa wieki. Tina Turner walczyła z rakiem jelita grubego przez ostatnie dziewięć lat, walka, która ostatecznie odebrała jej życie.

W hołdzie tej niezwykłej artystce, która swoim niezależnym duchem symbolizowała całą muzyczną epokę, redaktor naczelna postanowiła podzielić się intrygującymi, niekonwencjonalnymi i mniej znanymi faktami na jej temat.

1. Tina Turner, znana jako Królowa Rock 'n’ Rolla, nie było jej prawdziwym imieniem. Urodzona jako Anna May Bullock, swoją karierę muzyczną rozpoczęła w 1957 roku jako „Little Anne” w zespole „Kings of Rhythm” Ike’a Turnera. Dopiero trzy lata później, w singlu „A Fool in Love”, wykonanym u boku Ike’a, przyjęła imię „Tina Turner”.

2. Jako część Ike & Tina Turner Revue, Tina była współzałożycielką jednego z najbardziej udanych komercyjnie duetów w historii Stanów Zjednoczonych. Ich muzyka czerpała inspirację od znanych artystów, takich jak Rolling Stones, David Bowie, Sly Stone, Janis Joplin, James Brown, Ray Charles, Elton John i Elvis Presley.

3. Niezłomny duch Tiny Turner był widoczny od jej młodości. Udało jej się jednocześnie być członkiem drużyny cheerleaderek i grać w szkolnej drużynie koszykówki. Zanim zyskała sławę, pracowała jako gospodyni domowa i pomoc pielęgniarki w Barnes-Jewish Hospital.

4. Turner często określała siebie jako „buddyjską baptystkę”, co odzwierciedla jej wychowanie w kościele baptystów, gdzie jej ojciec służył jako diakon, oraz jej późniejsze nawrócenie na buddyzm jako osoba dorosła. W 2016 roku otwarcie zidentyfikowała się jako buddystka.

5. W 1988, Tina Turner wyruszyła w światową trasę koncertową ze swoim albumem “Break Every Rule”. Podczas swojego występu w Rio de Janeiro dokonała niezwykłego wyczynu, wpisując się do Księgi Rekordów Guinnessa dla największej płatnej publiczności dla solowego artysty, sprzedając 180 000 biletów. Ten rekordowy występ przewyższył rekord Franka Sinatry z 1980 roku.

6. Tina Turner została uhonorowana 12 nagrodami Grammy w całej swojej karierze. Warto zauważyć, że pozostaje jedyną artystką, która otrzymała jednoczesne nominacje do nagrody Grammy w gatunkach pop, rock i R&B.

7. Magazyn Rolling Stone docenił ogromny talent Tiny Turner, umieszczając ją na prestiżowej liście „100 największych artystów wszechczasów”, umieszczając ją na 63. miejscu.

8. Warto zauważyć, że Tina Turner jest jedną z nielicznych artystek, które dwukrotnie zostały wprowadzone do Rock and Roll Hall of Fame. Po raz pierwszy została wprowadzona w 1991 roku jako część duetu z Ike Turnerem, a później w 2021 roku jako piosenkarka solowa.

9. W jej rodzinnym stanie Tennessee poświęcono drogę ku czci dziedzictwa Tiny Turner, nazwaną „Tina Turner Highway”.

10. Poza karierą muzyczną, Tina Turner odważyła się na aktorstwo i otrzymała pozytywne recenzje zarówno od krytyków, jak i publiczności. Warto zauważyć, że pojawiła się w rockowym musicalu „Tommy” z 1975 roku, opartym na albumie The Who o tym samym tytule. Jej najbardziej godną uwagi rolą była Ciotka Byt w „Mad Max: Beyond Thunderdome”.

Like this post? Please share to your friends:

Videos from internet

Related articles: